Co kształtuje zarobki tłumacza?

Niektórzy skarzą się obecnie na niskie zarobki. Dlatego trzeba sobie powiedzieć, że w każdej branży obecnie zarobki zależą od kilku czynników, które będzie trzeba brać pod uwagę. Liczą się nasze umiejętności, wiedza, zasady marketingu, umiejętność walki o klienta, sprawna realizacja zadań, podejmowanie pewnego ryzyka.

Również w branży związanej z tłumaczeniami sytuacja wygląda podobnie i jest wiele czynników, które mogą wpływać na wysokość zarobków. Równie mamy takich tłumaczy, którzy są zadowoleni z niskich zarobków, ale są również osoby, którym będzie zależeć na znacznie wyższych zarobkach.

Co więc wpływa na zarobki tłumaczy

Nie da się zaprzeczyć, że wiele będzie zależeć od tego jakim językiem będziemy się posługiwać. Wbrew opiniom niektórych tłumacz nie jest poliglotą i co do zasady zna się na jednym języku, z którym radzi sobie najlepiej. Jeśli ktoś tłumaczy z języka angielskiego czy rosyjskiego i nie będzie tematycznym specjalistą niestety musi konkurować z wieloma innymi tłumaczami. Wtedy jednak będzie można liczyć na nieco większą ilość zleceń. Natomiast, jeśli postawimy na języki mało znane to będzie znowu mało zleceń, ale z drugiej strony będzie można generować wyższe stawki. Trzeba jednak uważać, by z egzotycznością języka nie przesadzić, wtedy bowiem może się okazać, że zleceń w ogóle nie będziemy mieli.

Umiejętności tłumacza

Znajomość komputera i aplikacji CAT

Nie da się zaprzeczyć, że bardzo ważna będzie także znajomość odpowiednio komputera i specjalnych aplikacji, które w jakieś mierze wspierają pracę tłumacza. To ważny dodatek, który może sprawić, że tłumacz będzie w stanie lepiej zająć się konkretnymi tekstami i wykonane tłumaczenie będzie dokładniejsze. Jakość tłumaczenia to ten czynnik, który wielokrotnie będzie wpływał na zarobki danego tłumacza. Na ten element również zwracajmy uwagę, ponieważ jeśli nie będziemy korzystać z takich elementów, trudno będzie sprawnie i dobrze wykonywać tłumaczenia.

Organizacja dnia pracy

Tłumacz jeśli będzie pracował w domu musi dobrze zorganizować sobie miejsce pracy i kontrolować czas pracy, z czym dość często jest problem. Jeśli nie będzie odpowiedniej samodyscypliny może spaść znacząco wydajność takiego tłumacza a to dalej będzie wpływać na jego możliwość sprawnego wykonywania zadań. Niestety w dłuższym okresie czasu może to doprowadzić do sytuacji, w której i zarobki staną się znacznie niższe.

Jeśli tłumacz chce dobrze zarabiać musi dbać o własny rozwój i stale dążyć do tego, by zwiększać swoje możliwości. Można skupić się miedzy innymi na rozwoju w kierunku konkretnej specjalizacji, wtedy będzie można również mieć wyższe stawki i tym samym zarobki tłumacza zaczną w ten sposób rosnąć.